Prof. Dr. Nevzat Can ŞENER | Üroloji Uzmanı

Mesanenin alınması gereken durumlar nelerdir?

Mesane kanseri, oldukça saldırgan seyreden bir kanserdir. Mesane içerisindeydik yaygınlığına göre, TUR ameliyatı (idrar yolundan girilerek kapalı ameliyat işlemi) ile temizlenemeyecek büyüklükte olması, mesanenin kas tabakasına yayılmış olması veya kas tabakasına yayılmasa dahi belli özelliklere sahip olması durumunda mesanenin alınması gerekli olabilir.

Mesanenin alınması gereken durumlar nelerdir?

Mesanenin alınması (sistektomi) genellikle ciddi ve yaşamı tehdit eden durumlar söz konusu olduğunda gereklidir. Bu işlem, diğer tedavilerin başarısız olduğu veya uygun olmadığı durumlarda tercih edilir. Mesanenin alınması gerektiren durumlar şunlar olabilir:

  1. Mesane Kanseri: Bu, mesanenin alınmasının en yaygın nedenidir. Özellikle kanser kas tabakasına yayılmışsa veya yüzeyel tedavilere (BCG tedavisi gibi) yanıt vermeyen agresif türlerde sistektomi önerilir.

  2. Diğer Kanserler: Mesaneye yayılan veya mesane bölgesini etkileyen pelvik kanserler (örneğin, ileri evre rahim, yumurtalık veya prostat kanseri) sistektomi gerektirebilir.

  3. İdrar Yolu Komplikasyonları: Mesane fonksiyonunu ciddi şekilde bozan ve düzeltilmesi mümkün olmayan idrar yolu komplikasyonları da mesanenin alınmasını gerektirebilir. Bu durumlar arasında ciddi interstisyel sistit (ağrılı mesane sendromu) veya ciddi idrar kaçırma sorunları bulunabilir.

  4. Ciddi Travmalar: Mesaneye yönelik ciddi travmalar veya yaralanmalar, mesanenin fonksiyonunu geri dönüşümsüz şekilde bozabilir ve sistektomiye yol açabilir.

  5. Nörojenik Mesane: Omurilik yaralanmaları veya bazı nörolojik durumlar nedeniyle mesane kontrolünün kaybedilmesi ve kronik idrar retansiyonu veya ciddi enfeksiyonlar gibi komplikasyonların ortaya çıkması, mesanenin alınmasını gerektirebilir.

  6. Ciddi Mesane Enfeksiyonları: Tedaviye dirençli kronik veya tekrarlayan mesane enfeksiyonları, mesane dokusunun zarar görmesine ve sistektomi gereksinimine yol açabilir.

Mesanenin alınması ciddi bir karardır ve genellikle diğer tüm tedavi seçenekleri değerlendirildikten sonra son çare olarak düşünülür. Bu karar, hastanın genel sağlık durumu, kanserin evresi, yaşam kalitesi ve bireysel tercihler gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak doktorlar tarafından önerilir. Mesanenin alınması, hastanın yaşamını uzatma ve yaşam kalitesini artırma potansiyeline sahiptir, ancak bu işlem önemli yaşam tarzı değişikliklerini ve uyum gerektiren tedavi yöntemlerini de beraberinde getirir.

DETAYLI BİLGİ ALIN
Mesanenin alınması gereken durumlar nelerdir? hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinizi bize gönderin, en kısa sürede sizi arayalım
Lütfen geçerli bir isim giriniz.
Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
Open WhatsApp
Hipospadias Nedir?
15
Haz
2024
Hipospadias Nedir? Ameliyatı

Hipospadias Nedir? Hipospadias Ameliyatı, Hipospadias Ameliyatı Çeşitleri ve Hipospadias Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları hakkında merak edilen soruları cevaplıyoruz

Varikosel Nedir
04
Haz
2024
Varikosel Nedir? Belirtileri, Ameliyatı, Fiyatı

Varikosel, Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri, Varikosel Neden Olur? Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır? Varikosel Ameliyatı, Varikosel Ameliyatı Sonrası, Varikosel Ameliyatı Fiyatı, Varikosele Ne İyi Gelir? Hastalarımız tarafından doktorumuza sıklıkla sorulan soruları cevaplıyoruz

Penis Dolgusu
30
May
2024
Penis Dolgusu & Kalınlaştırma

Penis Dolgusu, Penis Kalınlaştırma, Penis Estetiği ile ilgili detaylı bilgilendirme

Mesanenin alınması gereken durumlar nelerdir?
Bize Ulaşın
Bizi sosyal medyada takip edin
Adres
Çınarlı Mah., Sunar Çomu İş Merkezi B Blk K : 11 N : 66, 01170 Seyhan/Adana