Prof. Dr. Nevzat Can ŞENER | Üroloji Uzmanı
Kidney Stone Treatment
Böbrek Taş Hastalığı
böbrek taşı ameliyatı

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı, Türkiye’de, özellikle de Güney ve Güneydoğu bölgelerinde sıklıkla karşılaşılan, hastalar için oldukça ağrılı ve acile başvurmaya sıklıkla sebep olan bir hastalıktır. Ağrı yapması sebebiyle ivedilikle tedavi edilmelidir. Böbrek taşı ameliyatı için faklı yöntemler mevcuttur:

8000 + Ameliyat

Başarıyla gerçekleştirilmiş çok sayıda ameliyat

01

4000 + Kanser Ameliyatı

Sağlığına kavuşmuş yüzlerce kanser hastası

02

500 + Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı ameliyatı sonucu sağlığına kavuşmuş yüzlerce hasta

03

100 + Yurtiçi ve Yurtdışı Yayın

Saygın tıp dergilerinde yer bulmuş çok sayıda ulusal ve uluslararası yayın

04
DETAYLI BİLGİ ALIN
Böbrek Taşı Ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinizi bize gönderin, en kısa sürede sizi arayalım
Lütfen geçerli bir isim giriniz.
Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
Open WhatsApp

Perkütan Nefrolitotomi: Sırt bölgesinden yapılan yaklaşık 1 cm’lik kesiden böbrek taşlarının çıkarılması işlemidir. Standart ve mini perkütan olarak farklı şekillerde uygulanabilir.

Mini Perkütan Nefrolitotomi: Daha küçük bir kesiden lazer kullanılarak yapılan perkütan böbrek taşı ameliyatı şeklidir. Ağrı ve kanama daha az olmaktadır, normal hayata dönüş daha çabuk olmaktadır.

Fleksible URS: Böbrek içindeki nispeten daha küçük boyuttaki taşları temizlemek için uygulanan, idrar yolundan girilerek herhangi bir kesi yapmadan taşın lazer ile kırıldığı bir işlemdir.

Laparoskopik Cerrahi: Büyük böbrek ve üreter taşlarında laparoskopi ile taşı tek parçada çıkarma işlemidir.

Açık Cerrahi: Son yıllarda pek uygulanmayan ancak daha çok büyük taşlarda uygulanan bir yöntemdir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı belirtileri genellikle taşın idrar yolunda hareket etmeye başlamasıyla ortaya çıkar ve aşağıdaki belirtileri gösterir:

  • Ani ve şiddetli bel veya karın ağrısı
  • İdrar yaparken yanma veya ağrı
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrarda kan (kırmızı, pembe veya kahverengi idrar)
  • Bulantı ve kusma
  • İdrar miktarında azalma veya idrar yapamama

Bu belirtiler böbrek taşının idrar yolunda hareket etmesiyle tetiklenir. Taşın büyüklüğü ve konumu belirtilerin şiddetini etkileyebilir.

Böbrek Taşı Neden Olur ?

Böbrek taşı oluşumunun başlıca nedenleri arasında yetersiz su tüketimi, belirli gıdalara aşırı tüketim (örneğin, yüksek tuz ve protein içeren diyetler), bazı tıbbi durumlar (örneğin, hiperparatiroidizm gibi metabolik durumlar), genetik yatkınlık ve bazı ilaçların kullanımı yer alır.

Ayrıca, idrarda çözünen minerallerin (kalsiyum, oksalat, ürat) aşırı konsantrasyonu da taş oluşumuna yol açabilir. Bu faktörler, idrarda kristal oluşumunu tetikleyerek böbrek taşlarının gelişimine neden olur.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur ?

Böbrek taşı, idrarda çözünen minerallerin ve tuzların birikerek kristalleşmesiyle oluşur. En yaygın türleri kalsiyum oksalat ve ürik asit taşlarıdır. Yetersiz su tüketimi, yüksek tuzlu ve proteinli diyetler, bazı sağlık durumları ve genetik faktörler taş oluşumuna katkıda bulunabilir. Taşların büyüklüğü ve şekli değişkenlik gösterir. Küçük taşlar genellikle idrarla atılabilirken, büyük taşlar ağrıya ve idrar akışında tıkanıklığa neden olabilir. Önleme, yeterli hidrasyon ve dengeli beslenme ile mümkündür.

Böbrek Taşı Ameliyatı Olanların Yorumları

Böbrek taşı ameliyatı hakkındaki yorumlar genellikle olumlu olup, hastalar ameliyat sonrasında ağrıların azaldığını ve idrar yapma işlevinin normale döndüğünü belirtirler. Ameliyat sonrası yeterli sıvı tüketimi ve sağlıklı beslenmenin önemi vurgulanır. Hastalar, taş oluşumunun tekrarını önlemek için doktor tavsiyelerine uymaları gerektiğini ifade ederler. Bu yorumlar, ameliyatın etkinliğini ve hasta memnuniyetini göstermektedir. Daha fazla bilgi için deneyimli ekibimize başvurun.

 

Diğer Tedaviler

Böbrek Taşı Ameliyatı
Bize Ulaşın
Bizi sosyal medyada takip edin
Adres
Çınarlı Mah., Sunar Çomu İş Merkezi B Blk K : 11 N : 66, 01170 Seyhan/Adana
BİZİ ARAYIN
WHATSAPP HATTI