Prof. Dr. Nevzat Can ŞENER | Üroloji Uzmanı

Üroloji, genellikle idrar yolları, üreme sistemleri ve ilgili yapılarla ilgilenir. Ürolojideki patolojik durumlar arasında böbrek, mesane, prostat gibi organlarda meydana gelen hastalıklar, idrar yolu taşları, üreme organlarında oluşan tümörler ve ürolojik travmalara bağlı hasarlar bulunur.

Üroloji Nedir ? Üroloji Ne Demek ?

Üroloji, idrar yolları ve erkek üreme sistemi hastalıkları ile ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Üroloji, hem kadın hem de erkek idrar yolları (böbrekler, üreterler, mesane ve üretra) ve erkeklerde üreme sistemi organlarını (testisler, epididimis, vas deferens, seminal veziküller, prostat ve penis) kapsar.

Üroloji Neye Bakar ? Üroloji Hangi Hastalıklara Bakar ?

Üroloji, tıbbın özellikle idrar yolu sistemi ve erkek üreme sistemi üzerine odaklanan bir dalıdır. Ürologlar, hem kadın hem de erkek hastaların böbrek, üreter, mesane, üretra gibi idrar sistemine ait organlarının yanı sıra, erkeklerin testis, epididimis, vas deferens, seminal veziküller, prostat ve penis gibi üreme sistemine ait organlarının sağlığını koruma ve hastalıklarını tedavi etme görevini üstlenir.

Üroloji neye bakar sorusuna cevaben üroloji birçok durumla ilgilenir. Bu durumlar, idrar yolu enfeksiyonlarından başlayıp, böbrek taşları, üriner inkontinans, çeşitli kanser türleri (prostat, mesane, böbrek ve testis kanserleri) ve erkek cinsel sağlığı sorunlarına kadar geniş bir alanı kapsar.

Tedavi yöntemleri, ilaç tedavisinden cerrahi müdahalelere, minimal invaziv prosedürlerden yaşam tarzı değişikliklerine kadar değişebilir. Modern üroloji pratiği, gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde, hastalara daha az invaziv tedavi seçenekleri sunmaktadır. Robotik cerrahi gibi yöntemler, daha hassas operasyonlar yapılmasını ve hastaların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Üroloji bölümünün amacı, hastaların ürolojik sağlıklarını korumak, rahatsızlıklarını hafifletmek ve mümkün olan en iyi tedavi sonuçlarını elde etmelerine yardımcı olmaktır. Bu, detaylı teşhisler koyarak, uygun tedavi planlarını belirleyerek ve hastaları kapsamlı bir şekilde bilgilendirerek gerçekleştirilir. Hastaların ürolojik sağlık sorunlarıyla ilgili endişelerini anlamak ve bu konularda destek olmak temel görevidir.

Erkek Üroloji Hastalıkları

Erkek üroloji hastalıkları, erkek ürogenital sistemindeki çeşitli sağlık sorunlarını kapsar. Bu alan, böbreklerden mesaneye, mesaneden üretraya ve dış genital organlara kadar olan bölümleri içerir. Erkeklerde görülen ürolojik sorunlar arasında prostat sağlığı, erektil fonksiyonlar, üriner sistem enfeksiyonları ve erkek infertilitesi gibi konular yer alır.

Erkeklerde üroloji hastalıkları; yaş ilerledikçe, özellikle prostat büyümesi ve bunun idrar yapma üzerindeki etkileri gibi durumlar daha sık görülmeye başlar. Ayrıca, cinsel sağlık sorunları ve üreme sağlığı da erkek üroloji alanının önemli konularındandır. Erkeklerin bu tür sağlık sorunlarıyla karşılaşmaları durumunda, belirtiler ve rahatsızlık derecesine göre bir üroloji uzmanına başvurmaları önerilir. Uzmanımız Prof. Dr. Nevzat Can Şener, detaylı tanı koymak ve uygun yönlendirmelerde bulunmak için gerekli tetkikleri yapmak üzere size yardımcı olacaktır.

 

 

BİZİ ARAYIN
WHATSAPP HATTI