Prof. Dr. Nevzat Can ŞENER | Üroloji Uzmanı
Çocuk Üroloji
Çocuk Üroloji Hastalıkları
Çocuk Üroloji Tedavisi

Çocuk Üroloji Hastalıkları

Çocuk üroloji, çocukluk çağındaki çocukların üriner ve genital sistemlerinin doğuştan gelen ya da sonradan edinilen hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu alanda tedavi edilen hastalıklar genellikle böbrekler, üreterler, mesane, üretra ve erkek çocuklarda testisler ile penis gibi organları kapsar. Çocuk üroloji, hem erkek hem de kız çocuklarındaki ürolojik sorunlarla ilgilenir ve bu alan pediatrik (çocuklara özgü) cerrahi uzmanlığının bir alt dalıdır.

DETAYLI BİLGİ ALIN
Çocuk Üroloji hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinizi bize gönderin, en kısa sürede sizi arayalım
Lütfen geçerli bir isim giriniz.
Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
Open WhatsApp

Çocuk ürolojisi alanında sık karşılaşılan bazı hastalıklar şunlardır:

  1. Hidronefroz: Böbreklerde idrarın birikmesi sonucu böbreklerin şişmesine neden olan durumdur. Bu, idrar yolunun herhangi bir seviyesindeki tıkanıklık veya vesikoureteral reflü gibi geri akım nedeniyle oluşabilir.
  2. Vesikoureteral Reflü (VUR): İdrarın mesaneden üreterlere ve bazen böbreklere geri kaçması durumudur. Bu durum, enfeksiyonlara yol açabilir ve böbrek hasarına neden olabilir.
  3. Üreteropelvik Bileşke Darlığı (UPJ Darlığı): Böbreği üretere bağlayan bölgede daralma olması durumudur. Bu durum idrar akışını engelleyebilir ve hidronefroz'a neden olabilir.
  4. Hipospadias: Erkek çocuklarda penisin alt yüzeyinde üretranın açıklığının doğuştan anormal bir pozisyonda olması durumudur. Tedavi genellikle cerrahi yöntemlerle yapılır.
  5. İnmemiş Testis (Kriptorşidizm): Bir veya her iki testisin skrotuma (torbaya) inmemesi durumudur. Erken tedavi edilmediğinde kısırlık ve testis kanseri riski artabilir.
  6. Nocturnal Enuresis (Gece Altını Islatma): Gece uyurken istem dışı idrar kaçırma. Bu durum, genellikle altta yatan bir ürolojik sorun olmadan gelişir, ancak bazen ürolojik bir değerlendirme gerektirebilir.
  7. Nörojen Mesane: Sinir sistemi hastalıkları nedeniyle mesane fonksiyonlarının bozulması. Bu durum, idrar yapma şeklini etkileyebilir ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Çocuk üroloji ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi için genellikle ultrason, MR (Manyetik Rezonans), VCUG (Vezikoüreteral reflü grafisi) gibi görüntüleme yöntemleri ve bazı durumlarda cerrahi müdahaleler kullanılır. Çocukların ürolojik sağlığı, yetişkinlere göre farklılık gösterdiği için, bu alanda uzmanlaşmış pediatrik ürologlar tarafından değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir.

Diğer Tedaviler

Çocuk Üroloji
Bize Ulaşın
Bizi sosyal medyada takip edin
Adres
Çınarlı Mah., Sunar Çomu İş Merkezi B Blk K : 11 N : 66, 01170 Seyhan/Adana
BİZİ ARAYIN
WHATSAPP HATTI