Prof. Dr. Nevzat Can ŞENER | Üroloji Uzmanı

Mesane, idrarın depolandığı vücudumuzdaki bir organdır. Böbreklerden süzülen idrarı toplar ve idrar yapma işlemi sırasında vücuttan atılmasını sağlar.

Mesane Nedir ?

Mesane Ne Demek?

Mesane, idrarın geçici olarak depolandığı, kas dokusundan oluşan bir organdır. İdrar, böbreklerden üreterler (idrar yolları) aracılığıyla mesaneye ulaşır. Mesane, belirli bir miktar idrar biriktiğinde, beyne sinyal göndererek idrarın boşaltılması gerektiğini bildirir.

Aktif Mesane Nedir?

Aktif mesane, idrar yapma isteğinin ani ve kontrol edilemez şekilde ortaya çıkması durumudur. Bu durum, idrar sıkışıklığı, sık idrara çıkma ve gece idrar kaçırma gibi belirtilerle karakterize edilir. Aktif mesane, mesane kaslarının istem dışı kasılmasıyla ilişkilidir.

Aşırı Aktif Mesane Nedir?

Aşırı aktif mesane, mesanenin istemsiz kasılmalarının neden olduğu ve kişinin idrarını tutmakta zorlandığı bir durumdur. Bu, sık idrara çıkma, idrara çıkma ihtiyacını ani ve güçlü bir şekilde hissetme ve idrar kaçırma gibi belirtilere yol açar.

Mesane Boş Ne Demek?

"Mesane boş" ifadesi, mesanenin idrarla dolu olmadığını ve büyük ölçüde boş olduğunu belirtir. Bu terim genellikle tıbbi testler ve değerlendirmeler sırasında kullanılır.

Ultrasonda Mesane Boş Ne Demek?

Ultrason incelemesinde "mesane boş" ifadesi, mesanenin idrarla dolu olmadığı ve test sırasında boş olduğu anlamına gelir. Bu, hastanın ultrason öncesinde idrarını boşalttığı anlamına gelebilir ve bazı durumlarda, özellikle idrar yolu değerlendirmelerinde, mesanenin doluluk durumunu belirlemek için önemli olabilir.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri, mesane dokusunda anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla karakterize edilen bir hastalıktır. En yaygın tipi ürotelyal karsinomdur, bu da mesanenin iç yüzeyini kaplayan hücrelerden (ürotelyum) kaynaklanır. Mesane kanseri, kanlı idrar, sık idrara çıkma ve idrara çıkarken ağrı gibi belirtilere neden olabilir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile mesane kanserinin prognozu önemli ölçüde iyileşebilir.

DETAYLI BİLGİ ALIN
Mesane Nedir ? Ne Demek ? hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinizi bize gönderin, en kısa sürede sizi arayalım
Lütfen geçerli bir isim giriniz.
Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
Open WhatsApp
Hipospadias Nedir?
15
Haz
2024
Hipospadias Nedir? Ameliyatı

Hipospadias Nedir? Hipospadias Ameliyatı, Hipospadias Ameliyatı Çeşitleri ve Hipospadias Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları hakkında merak edilen soruları cevaplıyoruz

Varikosel Nedir
04
Haz
2024
Varikosel Nedir? Belirtileri, Ameliyatı, Fiyatı

Varikosel, Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri, Varikosel Neden Olur? Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır? Varikosel Ameliyatı, Varikosel Ameliyatı Sonrası, Varikosel Ameliyatı Fiyatı, Varikosele Ne İyi Gelir? Hastalarımız tarafından doktorumuza sıklıkla sorulan soruları cevaplıyoruz

Penis Dolgusu
30
May
2024
Penis Dolgusu & Kalınlaştırma

Penis Dolgusu, Penis Kalınlaştırma, Penis Estetiği ile ilgili detaylı bilgilendirme

Mesane Nedir ? Ne Demek ?
Bize Ulaşın
Bizi sosyal medyada takip edin
Adres
Çınarlı Mah., Sunar Çomu İş Merkezi B Blk K : 11 N : 66, 01170 Seyhan/Adana