Prof. Dr. Nevzat Can ŞENER | Üroloji Uzmanı

İdrarda kanamam var ? Ne yapmalıyım ?

İdrarda kanama, özellikle ağrısız pıhtılı kanama olduğu zaman mesane tümörü akla gelmelidir. Mutlaka üroloji uzmanına görünülerek araştırılması gereklidir.

İdrarda kanamam var ? Ne yapmalıyım ?

Evet, idrarda kan görülmesi (hematüri) durumunda mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmanız gerekir. Hematüri, idrarda kırmızı kan hücrelerinin bulunmasıdır ve çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. İdrarda kan, bazen çıplak gözle görülebilir (makroskopik hematüri) bazen de sadece mikroskop altında görülebilir (mikroskopik hematüri).

İdrarda kanama, basit bir enfeksiyondan ciddi hastalıklara kadar geniş bir yelpazedeki durumların belirtisi olabilir. Bu nedenle, bu semptomu göz ardı etmemek önemlidir. Üroloji uzmanı, semptomların nedenini belirlemek için gerekli testleri yapacak ve uygun tedaviyi önerecektir. İdrarda kanama ile ilişkilendirilebilecek durumlar arasında şunlar bulunur:

  • İdrar yolu enfeksiyonları (İYE)
  • Böbrek taşları
  • Mesane veya böbreklerdeki tümörler
  • Böbrek hastalıkları
  • Prostat sorunları (erkeklerde)
  • Fiziksel travma veya yaralanma
  • Belirli ilaçların yan etkileri

Bazı durumlarda, idrarda kan görülmesi ciddi bir sağlık sorununun ilk işareti olabilir, özellikle de ağrısız ve açıklanamayan kanama vakalarında. Bu yüzden, bu semptomu fark ettiğinizde hemen bir üroloji uzmanına danışmalısınız. Uzman, semptomların altında yatan nedeni belirlemek için fiziksel muayene, idrar testleri, görüntüleme testleri (ultrasonografi, BT taraması vb.) ve gerektiğinde daha ileri testler yapabilir.

Erken teşhis, birçok durumun başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu yüzden, idrarda kanama gibi anormal semptomlar fark edildiğinde vakit kaybetmeden tıbbi yardım almak önemlidir.

DETAYLI BİLGİ ALIN
İdrarda kanamam var ? Ne yapmalıyım ? hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinizi bize gönderin, en kısa sürede sizi arayalım
Lütfen geçerli bir isim giriniz.
Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
Open WhatsApp
Hipospadias Nedir?
15
Haz
2024
Hipospadias Nedir? Ameliyatı

Hipospadias Nedir? Hipospadias Ameliyatı, Hipospadias Ameliyatı Çeşitleri ve Hipospadias Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları hakkında merak edilen soruları cevaplıyoruz

Varikosel Nedir
04
Haz
2024
Varikosel Nedir? Belirtileri, Ameliyatı, Fiyatı

Varikosel, Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri, Varikosel Neden Olur? Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır? Varikosel Ameliyatı, Varikosel Ameliyatı Sonrası, Varikosel Ameliyatı Fiyatı, Varikosele Ne İyi Gelir? Hastalarımız tarafından doktorumuza sıklıkla sorulan soruları cevaplıyoruz

Penis Dolgusu
30
May
2024
Penis Dolgusu & Kalınlaştırma

Penis Dolgusu, Penis Kalınlaştırma, Penis Estetiği ile ilgili detaylı bilgilendirme

İdrarda kanamam var ? Ne yapmalıyım ?
Bize Ulaşın
Bizi sosyal medyada takip edin
Adres
Çınarlı Mah., Sunar Çomu İş Merkezi B Blk K : 11 N : 66, 01170 Seyhan/Adana